Odsłonięcie tablicy upamiętniającej majora Szerwińskiego

24 kwietnia 2016 r. w Milanówku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mjr. Józefa Szerwińskiego. Major mieszkał w Milanówku przy ul. Grabowej, skąd wyjechał na Pomorze, by w 1939 roku objąć stanowisko Szefa Sztabu Lądowej Obrony Wybrzeża Morskiego, a zwłaszcza Kępy Oksywskiej. Zmarł w 1952 roku po przebytym zawale serca w Polanicy-Zdroju i tam został pochowany.

Szerzej o tym wydarzeniu, a także o majorze Szerwińskim napisał w książce „Obrona Kępy Oksywskiej” ks. Antoni Kopacz, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju. Ksiądz wraz z delegacją z Polanicy-Zdroju zaszczycili nas swoja obecnością podczas niedzielnej uroczystości, była także rodzina majora: wnuczka, wnuk, a także bratanica i siostrzeniec.

Była to niezwykle podniosła i  wzruszająca uroczystość, podczas której można było poznać niesamowitą historię mieszkańca naszego Miasta. O odpowiednią oprawę uroczystości zadbali także harcerze, poczty sztandarowe oraz nasza Milanowska Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego, która w tym dniu miała swój debiut.

Okładka książki ks. Antoniego Kopacza pt. Obrona Kępy Oksywskiej

Udostępnij na: